www.nav4.co.uk

nav4adventure@gmail.com

Tel: 01768 864909

Mob: 07749 364248

training

Mountain Running Skills

Trail & Ultra Navigation

Events Safety Team

Guiding Tuition & Coaching

EVENTS

Tour de Helvellyn

Lakes Mountain 42

Pennine 39

Lakes Mountain 42

Tour de Helvellyn 2013

  • 21 December 2013 2013
  • Starts/Finish: Askham, Lake District
  • Event Details
  • Next TdeH: 20 December 2014

Tour de Helvellyn – 21 December 2013


Pstn Name Club Cat Time
1 Edward Catmur Thames Hare & Hounds M 05:48:17
2 Andrew Fallas Carnethy Hill Running Club M 06:01:50
3 Anthony Bethell Team Raidlight/Buff UK MV40 06:15:43
4 Steve Birkinshaw Borrowdale MV40 06:24:02
5 Joe Mann Penistone Footpath Runners M 06:32:01
6 Andrew Horrobin Lune RCC MV40 06:35:04
7 Jon Ascroft Carnethy Hill Running Club MV40 06:36:36
8 Ken Sutor Cheshire Hash House Harriers MV40 06:41:15
9 Dave Troman Keswick AC MV40 06:42:06
10 Jim Mann   M 06:44:44
11 Tracy Dean Staffordshire Moorlands AC/ Torq FV40 06:49:31
12 Andrew Higgins Northumberland Fell Runners M 06:49:56
13 John Knapp COLT MV50 06:50:58
14 Donald Naylor HBT MV40 06:52:02
15 Bryan Wakeley   M 06:56:17
16 Craig Stansfield Todmorden harriers MV40 06:59:58
17 Steve Angus Keswick AC MV40 07:00:34
18 Jules Coleman Lonsdale Fell Runners MV40 07:01:43
19 Rory Harris   M 07:21:05
20 Chris Baynham-Hughes Helsby RC M 07:21:18
21 Matty Brennan TORQ M 07:25:01
22 Nicky Spinks Dark Peak Fell Runners FV40 07:25:07
23 Mark Cornes Mow Cop Runners MV40 07:26:31
24 Martin Terry Clayton Harriers MV50 07:27:05
25 Dave Ward Pennine Fell Runners M 07:29:38
26 Charlie Sharpe Team 9 Bar M 07:34:37
27 Stanley Charles Westerlands CCC M 07:37:56
28 Jason Lewis   MV40 07:44:39
29 Chris Winter Northumberland Fell Runners M 07:45:23
30 Jules Barrett   M 07:47:27
31 James Harris   M 07:50:22
32 Andrew Armstrong Clayton Harriers MV40 07:50:58
33 Steve Rivers NYP AC MV40 07:53:08
34 Barefoot Billyboy Craig   MV40 07:53:12
35 Andy Mouncey Settle Harriers MV40 07:54:03
36 James Gray   M 07:58:23
37 Carol Morgan Nidd Valley Road Runners FV40 08:00:29
38 Thomas Parry   M 08:00:42
39 Dave Cumins Fell Ponies MV40 08:03:58
40 David Harrison Dark Peak Fell Runners MV50 08:06:46
41 Paul Calverley Accrington Road Runners MV40 08:09:47
42 Colin Hunt   M 08:09:57
43 Karen Nash FRA FV50 08:11:06
44 Ian Loombe Dark Peak Fell Runners MV40 08:11:23
45 Martin Diehich   M 08:14:10
46 Ben Taylor   M 08:14:11
47 Paul Orton Southwell RC MV40 08:16:22
48 Rick Williams Galloway Harriers MV40 08:16:42
49 Garth Watson Newham and Essex beagles MV40 08:22:26
50 Nick Hart   M 08:22:39
51 Charlie Johnson   M 08:22:42
52 Oliver Frost   M 08:23:01
53 Rich Cutsforth   MV40 08:24:52
54 Andy Jackson FRA MV40 08:26:00
55 Michael Tosh   M 08:26:43
56 Robert Whitmarsh Serpentine RC M 08:29:39
57 Matt Wilson Kendal AC MV40 08:29:45
58 Graham Kelly Westerlands CCC MV40 08:30:45
59 Chris Turner Wimborne Orienteers MV50 08:32:42
60 Steve White Saffron Striders MV40 08:33:05
61 John Parkin Bingley Harriers MV40 08:35:40
62 Matthew Pearce   M 08:45:19
63 Andrea Priestley   FV40 08:48:34
63 Tim Fox St Edmund Pacers MV40 08:48:34
65 Heather Dawe   F 08:48:44
66 Thomas Reeves Elvet Striders MV40 08:49:21
67 Ian Leach Durham Aykley Heads Runners M 08:51:07
68 Ian Blakemore Sedgefield Harriers M 08:51:09
69 Geoff Davis Northumberland Fell Runners MV50 08:51:28
70 James Charlton Northumberland Fell Runners M 08:52:11
71 Eddie Winthorpe Fairweather tandemers M 08:53:49
72 Mark Pearson   MV40 08:56:21
73 Josie Greenhalgh Horwich RMI Harriers FV40 08:57:05
74 Ross Jenkin Itaca Aventura M 08:57:12
75 Tony Marlow Chorley Athletic and Triathlon MV40 08:57:17
76 James Quigley   M 08:58:55
77 John ‘Oz’ Osborne Settle Harriers MV40 09:04:40
78 Yannick Peron City of Hull MV40 09:10:42
79 Nigel Harrison Ipswich Jaffa MV40 09:12:28
80 Ian Haigh Southwell RC MV40 09:15:18
81 Carrie Gibson   FV40 09:15:51
82 Nicki Barron   FV40 09:16:23
83 David Rice Keswick AC M 09:17:51
84 Aodhan Carson   M 09:18:32
84 Michelle Baguley   F 09:18:32
84 Helen Mavin   FV40 09:20:44
87 Richard Mavin   MV40 09:21:06
88 Kate Briggs   F 09:21:29
89 Benjamin Gearey   MV40 09:21:37
90 Adrian Leigh Dallam Running Club MV50 09:23:00
91 Steph Scott NFR / NAV4 Adventure F 09:25:09
92 Beverley Redfern Tynedale Harriers FV50 09:25:16
93 Charlie Elliot FRA MV40 09:30:44
94 Gareth Sutton   MV40 09:31:15
95 Andy Mcpherson Brabond AC M 09:31:44
96 Richard Andrews Southwell RC MV40 09:32:21
97 Helen Stuart   F 09:33:11
98 Andy Ford Horwich RMI Harriers M 09:34:30
99 Nick Ham Stockport Harriers MV50 09:35:49
100 Jon Pitchford   MV40 09:38:06
101 Lee Walker   M 09:41:30
102 Mike Ernill Lostock AC MV40 09:41:31
103 Edwin Sherstone Siuothport Waterloo AC MV40 09:41:34
104 Steve Wathall Retford AC MV50 09:45:22
105 Christopher Knight Wootton MV40 09:47:14
106 Max Howard Retford AC MV50 09:50:38
107 David Thompson Quakers RC MV60 09:50:57
108 Annette Clarke Quakers RC FV50 09:50:58
109 Carmine De Grandis Team Salomon Agisko MV40 09:54:17
110 Kate Boobyer   FV40 09:57:12
111 Sarah Fuller Otley ac F 09:57:23
112 Claire Maxted NAV4 Adventure F 10:02:37
113 Ian Moss Dark Peak Fell Runners MV50 10:05:41
114 Steve Spence   MV40 10:09:39
115 David Cremmins 100 marathon club MV40 10:14:26
116 Stewart Stirling   MV40 10:15:19
117 Paul Mettam   MV40 10:16:30
118 Owen Mills KCAC MV40 10:16:41
119 Peter Owen   MV40 10:19:09
120 Sean Powers RAF M 10:21:56
121 Mark Dalton Team Hardmoors MV40 10:22:34
122 Steve Jeffs Dallam Running Club MV50 10:29:10
123 John Leech Dallam Running Club MV50 10:29:24
124 Martin Thomerson FRA MV40 10:33:10
125 Paul Dickens   MV50 10:42:20
126 Russ Ladkin CamRacers MV40 10:42:23
127 Sue Savege   FV50 10:48:18
128 David Miles Newburgh Nomads MV40 10:48:47
129 Matthew Breakell   M 10:57:47
130 Allan Cox Corsham Running Club MV50 11:03:55
131 David Hindley South Cheshire Harriers MV40 11:04:06
132 Philip Sturgeon Southwell RC MV40 11:04:41
133 Michael Rosher Swaledale Road Runners MV40 11:09:59
134 John Vernon Dark Peak Fell Runners MV60 11:10:06
135 Sarah Booth Pudsey Pacers FV40 11:14:58
136 Andrew Norman   MV40 11:15:00
137 Simon Caldwell York Alpine Club MV50 11:24:05
138 Carmen Elphick York Alpine Club F 11:24:11
139 Richard Townsend Saltwell Harriers MV50 11:25:26
140 Mike Stevenson Team True Spirit M 11:38:26
141 Paul Atkinson Team True Spirit MV40 11:38:40
142 Mark Humphrys Team True Spirit MV40 11:38:55
143 Mick Cooper LDWA MV40 11:46:15
144 Jacqueline Cooper LDWA FV40 11:46:16
145 Ian Haslett   M 11:51:26
146 Jonathan Steele Hardmoors MV40 12:18:40
  Mark Evans   M rtd
  Jonny Walsh   M rtd
  Marie Godson   FV40 rtd
  Benjamin Riley   M rtd
  Joe Galvin   M rtd
  Mark Caldwell Ayr Seaforth Athletics Club MV40 rtd
  Melanie Wright Mercia Fellrunners FV40 rtd
  Matthew Brown   MV40 rtd
  Davina Raidy Rossendale Harriers FV40 rtd
  John Butters Northumberland Fell Runners M rtd
  Paul Taylor Darwen Dashers MV40 rtd
  Michael Huggins Rossendale Harriers MV50 rtd
  Jonathan Melia Rossendale Harriers AC / Team Raidlight MV40 rtd
  Clare Holdcroft Mow Cop Runners FV40 rtd
  Paul Firth   M rtd
  Andy Holohan Harrogate Harriers M rtd
  Julie Harrison   FV40 rtd
  Martin Cox Ambleside AC MV40 rtd
  Paul Fauset Dark Peak Fell Runners MV40 rtd
  Andrew Slattery Keswick AC MV40 rtd
  Richard Willis Harrogate Harriers MV40 rtd
  Oliver Wells   M rtd
  Jimmy Walsh   M rtd